Snabbsökning
Startsida / Nyheter / Lyckad lärkodling på Lugnets plantskola

Lyckad lärkodling på Lugnets plantskola


Efter ett par års provodlingar har Svenska skogsplantor ökat på odlingen av lärkplantor i Starpot till en betydligt större omfattning. På Lugnets plantskola har det i år odlats c:a 500 000 plantor. Efter att ha utvecklat tekniken att så och sköta lärkplantor, har plantskolan ett bra och säkert koncept för att producera fina konkurrenskraftiga täckrotsplantor av lärk på ett rationellt sätt. Det odlas både sibirisk lärk och hybridlärk, provenienser från de nordligaste till de sydligaste delarna av Sverige.

Växtsätt och odlingstid skiljer sig mellan sibirisk lärk och hybridlärk, så skötselåtgärder måste anpassas för de olika sorterna, det är något som den duktiga personalen i plantskolan blivit specialister på! Fördelar med att odla lärk i Starpot är att plantorna kan paketeras och lagras på samma sätt som gran och tall och det blir även samma hantering i distributionsledet.

 

 

 

 

 

 

 Anna-Lena, Ulla & Lena. Den guldfärgade sibiriska lärken invintrar tidigare än hybridlärken - grönfärgad till vänster.

Starpotplantor är lätta att plantera och för plantören är det samma redskap för lärk som används för tall och gran, det gör det enkelt för skogsägaren att använda lärk som ett naturligt val av trädslag i sina skogar. Efterfrågan på lärkplantor är ökande och odlingarna på Lugnets planeras öka till kommande år.

Svenska Skogsplantor AB - 694 36 Hallsberg - Tel: 0582-68 69 70 - Fax: 0582-68 69 61 - skog@skogsplantor.se - Kontakta infomaster - Information om cookies