Skog på schemat – stort intresse bland Stockholms mellanstadieelever

Skogen stod på schemat för inte mindre än 7000 elever när det arrangerades studiebesök vid Jälla och Berga Naturbruksgymnasium.

Under vecka 37 och 39 har mellanstadieelever från Stockholmsområdet fått möjlighet att ta del av jord- och skogsbruket när LRF Mälardalen och Skogen i Skolan Mälardalen bjudit in till totalt fyra studiedagar. Och uppslutningen har varit minsta sagt god. På det skogliga schemat fanns Skogsstyrelsen, Mellanskog, Billerud Korsnäs, Holmen, Jägarförbundet och Sveaskog representerade.

Temat för Sveaskog var under dagarna "Plantering, en del av kretsloppet och ett hållbart skogsbruk."

- Ett effektivt och roligt sätt att nå ut till en stor mängd ungdomar på kort tid. Vi har haft skolklasser hos oss i strid ström mellan kl 9-14. Det roliga är att både förkunskaper och intresse är högt när vi informerar om plantering och ny skog. Vi får många frågor och det märks att ungdomarna är väldigt medvetna om skogens roll. Sen är det alltid uppskattat när eleverna själva får prova på att plantera ett träd, säger Kundansvarig Madeleine Engdahl.

Fler nyheter

17 december 2024

På besök i skogens barnkammare

Vår platschef i Kilåmon, Sven-Erik Zimmer gästade nyligen Skogssällskapets podd Dra åt skogen.

Lediga tjänster

13 december 2024

Vi söker en platschef till Trekantens plantskola

Hos oss erbjuds du ett spännande uppdrag där du får möjlighet att utveckla och driva plantskolan mot våra högt ställda mål inom lönsamhet och hållbarhet.

Nyhet

03 juli 2024

Minskad användning av odlingstorv - Svenska Skogsplantor odlar i torversättning

I arbetet med att minska behovet av odlingstorv har Svenska Skogsplantor, ett affärsområde inom Sveaskog, successivt ersatt odlingstorven med ersättningsprodukter. I delar av odlingarna används idag upp till 50 procent träfiber.

Nyhet

03 juli 2024

Långsiktig satsning på Sibirisk lärk – ny fröodling i Umeå

Svenska Skogsplantor investerar tre miljoner kronor i en ny helägd fröodling i Umeå med förädlad Sibirisk lärk för att möta en ökad efterfrågan. Att anlägga nya fröodlingar kräver dock både resurser och långsiktighet.

Luis Morales Örebro universitet

Nyhet

10 juni 2024

Nytt forskningsprojekt - Solljus och UV-ljus påverkan på skogsplantor

Ett nytt forskningsprojekt kring olika ljuskällors påverkan på skogsplantors fysiologiska processer inleds i höst på Örebro universitet i samarbete med Svenska Skogsplantor, ett affärsområde inom Sveaskog och företaget Heliospectra.

Nyhet

13 december 2023

Svenska Skogsplantor investerar i ny produktionslinje på Trekantens plantskola

Svenska skogsplantor, SSP, har investerat 14,5 miljoner kronor i en ny produktionslinje för packning av skogsplantor på Trekantens plantskola. Satsningen ska bidra till ökad leveranskvalitet på skogsplantorna.